Elcsábultam és nem túl rég vettem egy Xiaomi kamerát. Gondoltam jó lesz az okosotthon fejlesztéséhez. Meg az eddig használt és már igencsak sebezhető ESCAM G02 -k helyett.
Sajnos megint belefutottam a pofonba. Ok-ok nem volt túl drága a kamera, "csak" 10.500 körül volt Aliexpress-ről. Bár nagyjából 12-14e között mozog itthon is. Itthonról is vehettem volna, akkor garancia is járt volna hozzá, hamarabb is megkaptam volna, de ha már úgy is rendeltem más cuccokat, akkor még hozzácsaptam ezt is...
Eddig az ESCAM G02 volt nálam a favorit. Tudtommal nincs felhő szolgáltatása, vagy ha van is, inkább nem használtam eddig. Cserébe ONVIF kompativilis, más megoldásba integrálható. Így ha már amúgy is működik otthon egy "home szerverem", akkor arra egy kerberos.io -t vagy motioneye -t telepítve már látom is a kamerákat a rtsp vagy snapshot URL-ének megadása után. Jelenleg épp az ivideon ingyenes szolgáltatásával használom őket. Ugyanis már több ilyenem is van. Jelenleg, 3. Ennyi elég, hogy a lakás forgalmasabb részeit lássam ha nem vagyok otthon. És persze nyomon tudjam követni a négylábúak tevékenységét a lakásban. :)
Ok, nem egy nagy tudású kamera, "csak" 720p, de PTZ-s, azaz forgatható. Ha körbenéznék, megtehetem. Ennek a forgatás funkciónak a vezérlését is meg lehet oldani a különböző szoftverek többségében ha esetleg automatikusan nem is ismerné fel a kamerát és állítaná be hozzá a vezérlést is az adott szoftver.
Viszonylag olcsó kamera. Valahol 20 usd körül vettem annó darabját amikor épp le volt akciózva. Mostanában 25-35 USD-t (kb 8-13.000 Ft) is elkérnek érte. De sajnos igencsak elavult. Firmware frissítést nem találtam hozzá, így az marad rajta ami volt. Évekig... Elég sok példány sebezhető is belőle sajnos az elavult firmware miatt.
Mi is ez a sebezhetőség? Nagyon leegyszerűsítve a dolgot, a kamera sebezhetőségét kihasználva a kamerát feltörő illető megnézheti mi folyik a lakásban. Rendben, nem biztos, hogy pont az én/te kamerám/kamerád lesz az áldozat, de előfordulhat. ...és ha már bele tudtak nyúlni, el tudták érni, nem kell sok, hogy valami olyan helyre kerüljön fel az elérhetőség vagy akár a képfolyam, ahonnan már sokkal többen el tudják érni azt bármikor.
Így már csak ezért sem éri meg igazán ilyen régebbi és kevésbé ismert típust választani. E miatt is kezdtem el alternatívákat keresni.
A napokban keresgélve a webshopok kínálatában, a D-Link DCS-P6000LH tetszett meg. A 12-14 ezer körüli árával még tűrhetőnek nyílvánítottam. Már az elején láttam, hogy ez is egy kicsit kompromisszumos példány, de amire kellhet megfelelhet. Így végül a kosárba került :)
A 720p-s felbontást tudja. Távoli megfigyeléshez ekkora felbontás szerintem elég, legalábbis nekem, otthonra. A D-Link felhőjét biztonságosabbnak tartom pillanatnyilag, mint egy noname kínai megoldásét. Ráadásul ez a kamera is tud az adatlapja szerint a felhőbe menteni, így a rögzítés is megoldott. MicroSD kártya foglalat nincs rajta sajnos, hogy erre is rögzítsen, azt csak és kizárólag online, a felhőbe tudja. Ez mondjuk akkor lehet gond, ha valaki leszakítja az internetről... de akkor már úgy is nagyobb probléma van... Sajnos fix kamera, forgatni sem lehet, de elég jó a látószöge, így nincs is rá talán olyan nagy szükség. Sajnos integrálni sem lehet a meglévő, fentebb már említett rendszerekbe, de a Xiaomi-t sem. Ha jó a felhős szolgáltatás, akkor elég lehet az. Kényelmesebb is lehet a kamera saját felhője, mint magamnak szenvedni valami szoftverrel :)
De amúgy sem egy nagy biztonságú objektumot kell szemmel tartani vele, csak a hazatekintést, meg ha mozgás van esetleg otthon, akkor annak valamilyen szintű felvételét kell megoldania. Arra pedig eddig elégnek tűnt, főleg ennyiért.
A Xiaomi 360 kamera az Escam-hoz és D-Link 6000-hez képest is jobb tudású. A Mi Home app-ba integrálva nézhető távolról a képe. Visszanézhetőek a rögzített mozgások is. Az app-on keresztül tud jelezni a telefonra, ha mozgást észlelt, így akár néhány másodpercen belül is kaptam riasztást, ha történt valami a kamera előtt. A mozgásról egy rövidebb részt (kb 10 sec) a felhőbe ment, de ha van benne SD kártya akkor arra is, ráadásul arra valamivel hosszabb felvételt is. A forgatás is nagyon egyszerű az app-on keresztül, gyorsan és egyszerűen körbe lehet nézni 360 fokban. A képe is szépnek tűnt, ha épp a mobilnet is hagyta átfolyni a fullHD-s 1080p-s tartalmat a mobilra :)
Röviden tényleg egy jó kis kamera, főleg ár-érték arányban.
Viszont ezzel is voltak problémáim. Az egyik az integrálhatóság, azaz más szoftverbe nem tudom felvenni, hogy avval rögzítsem a képét. Ezt, ahogy a D-Link-nél is említettem, ha jó a felhő szolgáltatása akkor kibírom, hisz úgy is egyszerűbb azt használni. A Mi Home-nak illetve a Xiaomi-nak ebből a szempontból ez a megoldása jó. Így ez csak félig rossz :)
A másik hiba ami lehet csak nálam jelentkezett, az az, hogy ha a "china" illetve "china mainland" lokáció van megadva a Mi Home app-nak, hogy a többi Xiaomi-s Smart Home kütyük is megfelelően működjenek, akkor nálam a kamera képe 10 próbálkozásból csak 1x maximum 2x volt távolról (mobilneten) megtekinthető. A többi esetben mindig megállt 20% körül a betöltés és ott állt a végtelenségig. Ez már viszont nekem túl idegesítő és zavaró volt hosszabb távon.
Ez a hiba az ismerősömnél, akinek szintén ilyen kamerája van, de ő Hungary-t állított be lokációnak, neki nem fordul elő. Viszont neki nincsenek is Smart Home-os cuccai, mert azok meg csak a "china" lokáció alatt működnének megfelelően... :( Tipikus 22-es csapdája...
Egyetlen megoldást találtam eddig erre. A protonVPN ingyenes szolgáltatását használva és ott egy Japán szerverrel csatlakozva az internethez, illetve a csatlakozás után indítva el a Mi Home app-ot már 10-ből minimum 9x sikerült azonnal látni a kamera képét. De ez azért nem egy kényelmes dolog...
Főleg akkor lehet problémás, ha több rögzített videót néznék is vissza néha... Azért elég hamar elfogyaszt néhány 100 mbyte-ot az adatforgalom. Így a VPN szolgáltatáshoz és a mobil előfizetéshez járó adatkeret is viszonylag hamar leforgalmazható lehet.
Szóval ez így nem túl jó és ezért is kezdtem alternatíva után kutatni.
De előnyére szóljon, hogy ennyi pénzért, ilyen nagy tudású, ilyen jó kamerát tényleg nem vagy csak nagyon-nagyon ritkán lehet kapni.
Összehasonlításul a kamera látószögeit bemutató képek:
ESCAM G02:
Xiaomi 360:
D-Link DCS-P6000LH:
A fenti képekből is látható, hogy az ESCAM felett már kissé elrepült az idő :) Legalább 2 kamerára lenne szükség, hogy a szoba nagy részét láthatóvá tegye távolról is. Kettőt véve belőle viszont már ugyanannyi lenne vagy akár még drágább, mint egy Xiaomi vagy D-Link kamera...
A Xiaomi látószögét mikor a beüzemelésekor megláttam, dúrván meglepődtem. Nagyon megtetszett.
Majd mikor a D-Link-é ehhez képest még többet mutatott... Azonnal elhatároztam, hogy veszek még ilyet, vagy az egyel jobb DCS-P8000LH-t. Legalábbis egyelőre ez a terv :)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.